Jak już pisaliśmy wcześniej istnieje możliwość, że od przyszłego sezonu 2024/2025 liczba drużyn występujących w 2 lidze może zostać powiększona z 18 do 20. Oznaczałoby to, że utrzymanie w 2 lidze uzyskałyby zdegradowane na tą chwilę Skra Częstochowa i Lech II Poznań. Gdyby te zespoły utrzymały się w myśl proponowanych zmian, to automatycznie utrzymanie uzyskałby również w naszej 3 lidze Stolem Gniewino, który aktualnie zajmuje pierwsze miejsce nad strefą spadkową…..

Wszystko przez to, że zdegradowany z 2 ligi Lech II Poznań w następnym sezonie trafiłby do naszej 3 ligi, co oznacza spadek z 3 ligi jednej drużyny więcej niż regulaminowe trzy drużyny. Obecnie zdegradowane już zostały KP Starogard Gdański, Unia Solec Kujawski i Wikęd Luzino a miejsce bezpośrednio nad strefą spadkową zajmuje właśnie Stolem Gniewino i bez względu na wyniki ostatnich dwóch spotkań sytuacja ta się nie zmieni. Tak więc w obecnym systemie rozgrywek Stolem Gniewino również musiałby opuścić 3 ligę.

Inicjatywa związana ze zmianą systemu rozgrywek w 2 i 3 lidze od sezonu 2024/2025 wyszła od klubu Avii Świdnik, czołowego zespołu 3 ligi gr. 4 (awans w tej grupie uzyskała Wieczysta Kraków), który wystosował odpowiedni wniosek do władz PZPN. Z inicjatywą tą zgodziło się większość klubów 3 ligi, albowiem pomysł ten dałby możliwość awansowania z 3 ligi na wyższy poziom rozgrywek łącznie 5 zespołów, tj. po jednym zwycięzcy z każdej z czterech grup 3 ligi (jak dotychczas) a piątą drużyną byłby zwycięzca baraży rozegranych w systemie play-off pomiędzy wszystkimi drużynami, które na koniec swoich rozgrywek zajęłyby w 3 ligach II miejsca. Układ par i gospodarzy miałoby wyłonić losowanie. Pomysł ten niekoniecznie spodobał się z kolei przedstawicielom klubów 2 ligowych, którzy poczuli się oburzeni, bo w takim układzie z 2 ligi od następnego sezonu spadałaby jedna drużyna więcej, czyli 5 zespołów (aktualnie spadają 4 ostatnie drużyny).

Decyzja w tej sprawie miała zapaść na zarządzie PZPN, który odbył się już 20.05.2024 r., ale do tej pory brak jakichkolwiek informacji o podjętych na tym zarządzie decyzjach w tej sprawie. Jedyną oficjalną informacją z tego zarządu jest pozostawienie w dotychczasowym kształcie przepisu dotyczącego młodzieżowca w rozgrywkach ekstraklasy.

Obecny system rozgrywek w 2 i 3 lidze obowiązuje od sezonu 2016/17. Wiele jednak wskazuje na to, że osiem lat po ostatnich poprawkach format tych rozgrywek ulegnie zmianie. Czekamy jednak na oficjalną decyzję zarządu PZPN.

W kuluarach mówi się także o możliwości podziału 2 ligi na Wschodnią i Zachodnią. To ożywiłoby z kolei rywalizację we wszystkich grupach 3 ligi. Gdyby tak się stało mistrz każdej 3 ligi awansowałby bezpośrednio, a drużyny z miejsc 2-5 grałyby wewnętrzne baraże o drugie miejsce premiowane awansem. Ten pomysł umożliwiłby rywalizację w 3 lidze do samego końca, tj. u góry i u dołu, tak jak jest to obecnie w 1 i 2 lidze.

Czekamy zatem na decyzje PZPN w tej sprawie.